Dowspuda

Brama pałacu Paca w Dowspudzie

Brama pałacu Paca w Dowspudzie

Dobra dowspudzkie w 1639 r. przeszły w ręce Paców. Ostatnim dziedzicem wielkiego majątku był Ludwik Michał Pac (1778-1835).

Rezydencja wzniesiona na początku XIX wieku w Dowspudzie. Powstała wg projektu H.Marconiego i P. Bosio w stylu neogotyckim. Generał Michał Ludwik Pac był zafascynowany gospodarką i sztuką angielską. Metody gospodarowania zaobserwowane w Wielkiej Brytanii przeniósł do Dowspudy. Ku pomocy okolicznych rolników, sprowadził Szkockich i Irlandzkich farmerów (ponad 50 farmerów z rodzinami), którzy własnym przykładem uczyli okoliczną ludność nowoczesnego gospodarowania. Pamiątką ich obecności są nazwa wsi Szkocja.
Niestety hrabia Pac nie władał tutaj zbyt długo. W 1830 roku władze carskie skonfiskowały dobra dowspudzkie. Była to kara wymierzona przez cara za udział Paca w powstaniu listopadowym. Pałac Paca przechodził wówczas z rąk do rąk, a nikt nie potrafił o niego należycie zadbać, w ten sposób niszczejąc trafił do ostatniego dzierżawcy, który postanowił pałac w Dowspudzie rozebrać i odsprzedać cegły i materiał z przeznaczeniem pod budowę koszar w Suwałkach. (atrakcjepodlasia.pl)
Wokół pałacu zachował się także rozległy park – 13 ha- z wieloma cennymi gatunkami drzew iglastych i liściastych.
Archiwalne zdjęcia znalezione w internecie (commons.wikimedia.org):
Dzisiaj z ruin zostało niewiele. O dawnej światłości pałacu świadczy odremontowany portyk wejściowy i rozległy park. Utworzono ścieżkę poznawczą “Park w Dowspudzie – natura i historia” po której każdy z nas może przejść się na spacer. Wzdłuż ścieżki umieszczono tablice informujące o tym co widzimy przed sobą.
Aktualnie Dowspuda prezentuje się tak:
Wskazówki dojazdu:

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Ruiny pałacu Paca

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ruiny pałacu Paca 53.981229, 22.806244 Przeczytaj Więcej o Dowspudzie